Kas yra laiptų pakopos ir kuo jos svarbios?
Statydamiesi namą, įsirengdami rūsį ar palėpę neapsieiname be vieno iš pagrindinių namo „igredientų” – laiptų pakopos. Taigi, išskyrėme svarbiausią informaciją, kurią reiktų žinoti, prieš pradedant galvoti apie laiptų įrengimą. Šiame straipsnyje rasite daug naudingos informacijos, kurios pagalba galėsite išsirinkti tinkamus straipsnius. Taip pat sužinosite daugiau informacijos apie specifines savybes, konstrukciją ir patį gamybos procesą.
Kurias laiptų pakopas rinktis?
Rūsiui ir palėpėms
Rūsio ar palėpės laiptai yra rečiau naudojami, todėl jiems taikomi ne tokie griežti ergonominiai reikalavimai. Taupant vietą neretai šie laiptai būna labai statūs, o tai reiškia, kad pakopos tokiuose laiptuose būna siauros ir aukštos. Jos paprastai gaminamos iš pigesnių medienos rūšių gaminių: klijuotų spygliuočių skydų su šakomis ar obliuotų tašų ir lentų.
Miegamajam
Kita svarbi laiptų charakteristika yra pakopos atsparumas dėvėjimui arba kitaip tariant kietumas. Jei laiptai veda tik į kelis miegamuosius kambarius kitame namo aukšte, o laiptais dažniausiai bus vaikštoma su šlepetėmis ar kojinėmis, tuomet pakopoms puikiai tiks spygliuočių medžių (eglės, pušies) mediena. Ši mediena pasižymi nedideliu svoriu, yra lengvai apdirbama pjovimo ir šlifavimo įrankiais, bei apdailinama įvairiomis apdailos medžiagomis. Pušines pakopas lengva pritaikyti prie kitų interjero elementų (durų apvadų, grindjuosčių), kurie neretai taip pat būna gaminami iš pušies medienos.
Intensyviam naudojimui
Laiptai, kurie bus naudojami gana intensyviai arba kuriais gali praeiti moterys su aukštakulniais ar vyrai su žemėtais batais turi būti pagaminti iš kietųjų medienos rūšių. Pačios populiariausios kietmedžio rūšys Lietuvoje yra ąžuolas ir uosis. Laiptų pakopos pagamintos iš ąžuolo arba uosio medienos pasižymi ypatingu paviršiaus kietumu, atsparumu lenkimo ir šlyties deformacijoms. Šias pakopas bent tris kartus padengus kietu laku gausite išties ilgaamžius laiptus, kurie jums tarnaus ne vieną dešimtmetį. Didelis medinių pakopų privalumas yra tai, kad per ilgus naudojimo metus subraižytas ar išdėvėtas vietas galima nesunkiai restauruoti ar blogiausiu atveju pakeisti naujomis.
Prabanga ir klasika
Ąžuolo pakopos laiptams suteikia klasikos ir prabangos pojūtį, o uosio mediena pasižymi šviesesne spalva ir margesne medienos tekstūra nei ąžuolas, dėl to uosio laiptai atrodo grakštesni ir lengvesni nei ąžuoliniai. Šias abi medienos rūšis apdirbti prastais įrankiais nėra lengva, nes jos yra kietos ir pasižymi dideliu pluošto įvijumu. Būtent dėl šios priežasties staliai, kurie gamina laiptus, prašo didesnės kainos už ąžuolinius arba uosinius laiptus, negu pagamintus iš pušies medienos.
Vidutinė klasė
Norintys vidutinės klasės patvarių laiptų už nedidelę kainą turėtų rinktis beržines pakopas. Tai šviesi, kur kas kietesnė negu spygliuočių mediena, kuriai įvairių beicų pagalba galima suteikti ypač plačią spalvų ir atspalvių gamą. Beržo mediena pasižymi vientisa tekstūra, dėl to joje sunkai pastebimos medienos metinės rievės, pluošto įvijumas ir tekstūros netolygumas.
Laiptų gamybos procesas
Laiptų pakopų konstrukcija
Laiptų konstrukcijos ypatybės apsprendžia, kokio storio pakopos turi būti panaudotos ir kokiu būdu įtvirtintos. Jei gyvenate ekonominiame naujos statybos dviaukščiame kotedže, tikėtina kad jūsų laiptų konstrukcija yra monolitinė ir išlieta iš betono su jau suformuotomis pakopomis. Tokius laiptus galima tik padengti plonais mediniais skydais, nes jie visu paviršiaus plotu remiasi į betonines plokštumas ir kylančias apkrovas visu plotu perduoda laiptų konstrukcijai. Prieš tvirtinant plonas medines pakopas ir priešpakopius, kurių storis dažniausiai būna 18-20 mm, ant betoninio pagrindo būtina įsitikinti, kad betonas yra pilnai išdžiūvęs, o jo paviršius tinkamai išlygintas. Pakopos dažniausiai yra klijuojamos specialiais montažiniais klijais ir vietomis prie betono priveržiamos varžtais ar įvirtinamos mediniais kaiščiais.
Laiptai, turintys vieną masyvią siją, kuri dažniausiai būna pagaminta iš gelžbetonio arba metalo privalo turėti bent 4 cm storio pakopas, kurios išlaikytų žmogaus svorį ir tvirtinimo takuose atsirandančias dideles apkrovas. Bet kurios medienos rūšies stiprumo dažniausiai pakanka, kad 4 cm storio pakopa pilnai atlaikytų laiptų eksploatacijos metu atsirandančias apkrovas kai pakopos ilgis iki 1,5 metro.
Charakteristika
Pakopos storis neturėtų būti mažesnis nei 4 cm ir tada kai jos yra tvirtinamos prie dviejų šoninių sijų, kurios senesnės statybos namuose dažniausiai būna medinės ir liaudyje vadinamos „šlaunimis“, o moderniuose loftuose pagamintos iš metalo. Jei tokiuose laiptuose norite uždengti vertikalius tarpus tarp pakopų, galima rinktis to paties storio arba plonesnius skydus – priešpakopius. Pardavime nuolatos turime įvairių medienos rūšių ir pločių priešpakopių, kuriuos parduodame 3 ilgio skydų pavidale. Skydus supjausčius skersai gaunate jums reikalingo ilgio priešpakopio detalę.
Laiptų aikšteles ir nestandartines kampines pakopas galima suformuoti iš klijuoto medinio skydo, kurį galime pagaminti pagal jūsų pateiktus matmenis ir pageidaujamą medienos rūšį. Tik svarbu atminti, kad kiekvieni laiptai yra unikalūs ir skirtingi nuo kitų, todėl visiškai tikslias pakopas jiems pagaminti gamykloje yra labai sudėtinga, nes reikalingas labai kruopštus išmatavimas ir tiksliai atliktas brėžinys. Dėl šios priežasties skydai kampinių laiptų pakopų gamybai yra gaminami šiek tiek ilgesni ir platesni („su užmetimu“) tam, kad atlikus šlifavimo ar kraštų frezavimo operaciją turėtumėte reikiamo dydžio pakopą.
p.s čia rasite pagrindinius reikalavimus laiptams
Pabaigai
„Eituma“ tai pat gali pasiūlyti įvairių rūšių klijuotos medienos skydus laiptus laikančios konstrukcijos gamybai, obliuotų-klijuotų gaminių porankiams, tvorelėms bei dekoratyvinei laiptų apdailai. Daugiau mūsų produkcijos galite rasti mūsų kataloge.
Patiko straipsnis? Ar žinai kam tai bus naudinga? Pasidalink su draugais 🙂
103 Comments